Linnea

Historiallisten tanssien wikistä
Versio hetkellä 21. elokuuta 2007 kello 20.52 – tehnyt Sampo (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Tanssiryhmä Linnea on keväällä 2003 perustettu historiallisten tanssien ryhmä, jonka tarkoituksena on tarjota kaikille halukkaille mahdollisuus opetella ja tanssia historiallisia sekä historiallisen tyylisiä tansseja pääkaupunkiseudulla. Viikoittaiset harjoitukset ovat avoimet kaikille halukkaille. Harjoituksissa opetellaan lähinnä helpohkoja ja hauskoja historiallisia ja modernejakin tansseja, mutta haastavampiakin tansseja on käyty läpi.

Ensimmäisinä toimintavuosina oli pääsääntöisesti määrätty opettaja, joka opetti tanssit harjoituksissa. Sittemmin on siirrytty vapaamuotoisempaan käytäntöön, jossa useat pidempään tansseja harrastaneet vuorottelevat opetusta. Jokaiselle kerralle pyritään kuitenkin valitsemaan joku vastuuhenkilö, joka suunnittelee etukäteen hieman mitä tansseja sillä kertaa tanssitaan.

Tanssit ja teemat

Linneassa on vuosien saatossa toista sataa erilaista tanssia, joiden joukossa on historiallisten tanssien lisäksi modernimpiakin historiallis-/fantasiatyylisiä tansseja. Lisäksi on pidetty erilaisia teemakertoja, jolloin on tanssittu esimerkiksi vanhojentansseja, kansantansseja, lavatansseja ja rivitansseja. Linneassa on tanssittu liki kaikkia tanssiohjesivulla lueteltuja tansseja.

Tulevia teemoja Linneassa:


Näytelmäroolipeliyhdistys Lieska ry:n Tanssiryhmä Linnean kevätkauden vuorot 12.1.2025 alkaen kello 18:00-20:00 Oulunkylän nuorisotalossa. Saunavuorot ja Lauantaivuorot ovat vielä haussa, tietoa niistä tähän heti kun varmistuvat. Etukäteen ei tarvitse ilmoittautua, riittää kun tulee paikalle hiukan ennen treenien alkua. Jos ovi on kiinni tule koputtamaan parkkipaikan puolelle pieneen ikkunaan joka yleensä pidetään auki huhuilla. TÄRKEÄÄ Meidän jälkeen heti 20:00 alkaa seuraavan ryhmän varaus, joten meidän on poistuttava salista kokonaan niin, että he pääsevät sisään 20:00 aloittamaan oman vuoronsa.



  • 13.7.2026 Maanantai Oulunkylän Nuorisotalo 17:00 - 20:00 Lari - Ropeconiin tulevia tansseja
  • 20.7.2026 Maanantai Oulunkylän Nuorisotalo 17:00 - 20:00 Ropecon etkoviikon ohjelmaa. Aloittelijaystävälliset treenit: Miia - Branle des Pois (pupubrande), New Bo Peep ja Two to Twirl, Giddy Promenade, My Lord Byron's Maggot
  • 22.7.2026 Keskiviikko Oulunkylän Nuorisotalo 17:00 - 20:00 Hannes - Ropecon etkoviikon treenit jo aiemmin tanssineille. Ropeconiin tulevia tansseja.
  • 27.7.2026 Maanantai Oulunkylän Nuorisotalo 17:00 - 20:00 Antti ja Pentti - aloittelijaystävällisiä ja helppoja tansseja
  • 3.8.2026 Maanantai Oulunkylän Nuorisotalo 17:00 - 20:00 Paavo. Aloittelijaystävällisiä & kivoja tansseja. Nymphs and Satyrs, Dizzy Mixer, Cosy Contra, Devil's Mill, Amoroso, Goddesses, Honeysuckle Cottage, Epping Forest.
  • 10.8.2026 Maanantai Oulunkylä puistotreenit 17:00 - 20:00 Antti T - harvemmin tanssittuja ja/tai lähes unohtuneita klassikoita
  • 15.8.2026 Lauantai Oulunkylän Nuorisotalo 13-15.45 Mikko - Barokkisolia tai kotiljonkeja 16.15-19 Lari - Tempo Della Storia
  • 17.8.2026 Maanantai Oulunkylä - Selvitellään onko sisätila käytössä vai puistotreenit
  • 24.8.2026 Maaanantai Oulunkylä - Paikka varmistuu lähempänä ajankohtana - Antti T - Toivetansseja
  • 31.8.2026 Maanantai Oulunkylän Nuorisotalo - Miikka - Ilvestansseja

Aikatauluttamattomia teema- ja tanssitoiveita (tähän saa lisätä toiveita sitä mukaa kun keksii):

Contrapasso in due, Take Eyes, Measured Obsession, Dizzy Mixer